div#facebook { position: fixed; right: 10px; top: 10px; width: 32px; }

Ogłoszenie

!!!!! UWAGA !!!!!
Ogłaszamy wszem i wobec powrót na dawne forum Everold. Jest wygodniejsze i bardziej rozbudowane, czekają tam też na Was nowości. Prosimy o przeniesienie tam swoich KP i uzupełnienie ich w jedną nową rzecz (szczegóły we wzorze KP). Nowe forum: KLIK
!!!!! UWAGA !!!!!

  • Index
  •  » Dla graczy
  •  » "Moim okiem widziane" - czyli poradnik dobrego gracza

#1 23-10-11 21:27:44

 Amads

Gord Delgo

166063
Zarejestrowany: 02-12-10
Posty: 41
Rasa: Krasnolud
Profesja: Inżynier
Złoto: 200
Doświadczenie (PD): 0
Poziom: 0

"Moim okiem widziane" - czyli poradnik dobrego gracza

Pozwolę sobie umieścić poradnik autorstwa Fragorda i Algiriona pochodzący ze starego forum. Mam nadzieję, że pomoże on w tworzeniu postaci do której, bądź co bądź, jako gracz, będziesz przywiązany przez cały czas pobytu na forum.



Fragord:

Chciałbym wam przedstawić mój całkiem subiektywny poradnik dobrego „PBFera”. Mam nadzieję, że zrozumiecie coś z niego, a jego lektura pomoże wam wczuć się w klimat jakże wspaniałego świata pbf’ów i fantasty. Tak więc zaczynamy:

1. Historii naszej postaci, nie trzeba, a nawet nie wolno pisać w pięć minut na kolanie byle było , żeby zaakceptowali i hop siup. Historie powinno się pisać pod natchnieniem, tzn. jeśli wpadnie ci jakiś pomysł do głowy, oczywiście dotyczący postaci, zapamiętaj go, a potem wpleć w Kartę Postaci. Moim zdaniem dzieje naszego „bohatera” najlepiej pisać urywkami, gdyż tylko to pozwoli pokazać najciekawsze strony jego życia, przed wejściem do gry. Gdy skończycie kartę, dokładnie sprawdźcie, czy nie zawiera błędów i czy jest estetyczna. Wierzcie mi, „czyste” podanie czyta się dużo lepiej, niż pełne wszelkiego rodzaju nieprawidłowości.

2. Podczas pisania historii nie przesadzajcie. Jedna postać przecież nie powali dwudziestu chłopa, choćby byli oni nieuzbrojeni i spici. Więc „wielki bohater” walczący z pięcioma bandytami, przy okazji dostający strzałę w kolano, moim zdaniem nie ma szansy przebicia się przez akcept. Szczególnie, jeśli jak zacytuje „rzuci mieczem i pięknie trafi ostatniego bandytę w głowę”.

3. Odrobinę inwencji twórczej. Niech imiona postaci nie brzmią jakby wymyślił je jakiś pięcioletni super internauta, lecz jakby mogli się nazywać realistyczni mieszkańcy tego świata, gdyby takowy istniał, poza naszą wyobraźnią.

4. Kolejny wielki problem. Ja rozumiem, że to forum dopiero się rozwija i być może mało jest dla was miejscówek, ale czytanie po raz 1509 „wchodzę do karczmy i zamawiam piwo” jest nużące, mam nadzieję, że nie będzie często takich rzeczy, przecież można wykazać odrobinę wyobraźni i napisać ciekawego, pociągającego posta.

5. Starajcie się nie pisać tak, żeby wasza postać używała nowoczesnego slangu, ażeby posługiwała się językiem starodawnym (polecam poczytać dialogi z wiedźmina, cała książka jest doskonałym bodźcem dla wyobraźni, zachęcam do przeczytania). Możecie oczywiście pisać normalnie, ale bez przesady.
6. Nie używajcie angielskich wstawek, ani nazwisk.

7. Gdy piszecie posty uwzględnijcie wszystkie czynniki zewnętrzne i wewnętrzne jakie dotykają waszą postać, oczywiście bez ingerencji w posty MG, który to sam ustala co ma być, niech więc gracz go w tym nie wyręcza. Żeby post był ciekawy trzeba napisać, jak postać się czuje, jakie emocje nią kierują, jak np. zareaguje na pomysł czyjś i tym podobne czynniki.

8. Wasza postać niech nie będzie „superbohaterem” albo „wielkim złym tego świata”. W PBFach liczy się różnorodność. Uwzględnijcie też, że postacie powinny być jak najbardziej „żywe”, a więc powinny postępować według swoich osądzeń, a nie bo to jest dobre czy złe.

9. Każda, powtarzam każda postać czasem musi poddać się emocjom. Jeżeli spotka kogoś kto „n” lat temu zrobił mu wielką krzywdę, nie poda mu ręki i powie „witaj, co słychać”. Oczywiście, jeśli druga postać będzie dobrze nastawiona, można jej wybaczyć czy coś, ale umiar musi być. Żaden człowiek nie jest czysty jak łza, albo czysty do reszty.

10. Starajcie się ograniczać „epickość” postaci, gdyż jest to śmieszne. Wchodzi sobie wielki Lord, który dopiero co napisał kartę i uważa się za największego. Moim zdaniem MG powinni tępić takie zachowanie, gdyż każdy na PBFie jest kimś wielkim, a zarazem nikim. Nie wolno odtrącać innych graczy, bo każdy chcę się bawić tak samo dobrze, a nie być poniżanym poza fabułą, bo ja niby mam lepszą postać bo „jest super duper hiper mega wypasista” i „ma twoją postać na hita”.

11. Wymóg dystrybutora: Ave Shopie! Dodam jeszcze, żebyście klękali i składali pokłon i tak dalej bo będzie źle: Buahahahaha.
To chyba będzie tyle, jak mi się coś przypomni, będę aktualizował na bieżąco.
Dziękuje bardzo, Fragord.

Zakaz kopiowania i publikacji poradnika na innych forach bez mojej zgody. Właściciel.


-----------------------------------------


Algirion:

Najlepszy temat, aby napisać także coś o pisaniu charakterystyki postaci. Sam zrobiłem dosyć krótką, jednak mimo podstawowych informacji, które są w niej zamieszczone, dodałbym dziś coś więcej. Otóż przechodząc do głównego założenia napisania tego posta: charakterystyki wielu nowych postaci są pisane na odwal. Wstawienie zdjęcia i napisanie "Lubię placki." nie daje w naszej wyobraźni obrazu postaci takiego, jak w głowie autora owej KP. Wypiszmy więc w punktach to, co winna zawierać bardzo dobra charakterystyka:

1. Wygląd zewnętrzny.
Niby łatwizna, ale większości starczy wzrost, kolor oczu, tusza i kolor włosów. Jednakże można tu wpisać cały ogrom cech fizycznych, które opisują postać. Np.: sposób chodu, wygląd ubioru lub zbroi, dokładny wygląd twarzy, najczęściej robione gesty, wygląd twarzy targanej różnymi emocjami, etc.

2. Zalety i wady
Wystarczy ubrać w słowa plusy i minusy charakteru herosa. Np.: "Jest pomocny, jednakże nie ufa obcym. Mimo swego tchórzostwa jest wielkim kobieciarzem, który potrafi owinąć wokół palca kogo tylko zechce. Posiadając wielkie i kudłate poczucie humoru ma możliwość zjednania sobie nawet najbardziej zatwardziałego wojownika, co częstokroć ratowało mu siedzenie."

3. Kto co lubi?
Kolejny prosty punkt. Wypisujemy rzeczy, które w jakiś sposób zdobyły uznanie bohatera oraz te, których nasza nowa "rola" nie znosi. Np.: "Magosh wychwalałby pod niebiosa zalety miodu pitnego, gdyby tylko wyznawał któregoś z bogów. Jednakże barczysty ork czerwienił się ze złości na myśl o komarach. Jeżeli więc na twej drodze stanie kiedyś wielki, zielony humanoid z wyrytym na hełmie napisem 'MAGOSH', nigdy w jego obecności nie wspominaj o małych krwiopijcach ze skrzydłami."

4. Marzenia, plany.
Czyli główne cele naszej nowej jaźni. Np.: "Mimo, że Yenal był tylko początkującym magiem, zawsze marzyło mu się zostanie piratem. W planach miał jednak dostanie się do osady Graunz i otwarcie pracowni zaklinacza."

5. Fobie, lęki.
Czyli strachy naszego świeżego herosa. Np.: "Wielu krasnoludów od dawna zostawało barbarzyńcami i przez wielki nauczyło się nie czuć lęku na widok krwi. Jednak los postanowił, że Delgron Czarny Młot zostanie wyjątkiem potwierdzającym regułę. Na widok posoki radośnie tryskającej z ran krasnolud czuje mdłości oraz ledwo może oddychać. Częstokroć próbował przyzwyczaić do tego widoku, który był rzeczą naturalną w jego fachu, ale bez skutku."
6. Stosunek do różnych ras, klas społecznych, itp.
Bohater więc może być rasistą, homoseksualistą, ateistą i wegetarianinem.

Widać już, że z owym przewodnikiem po charakterystyce oraz z Poradnikiem Fragorda można wykonać piękną i długą KP z wartymi wypisania danymi.


Karta Postaci



Umiejętności:
- Rzemieślnictwo (poziom podstawowy)
- Pisanie i czytanie
- Handel (poziom podstawowy)
- Siłacz
- Broń dystansowa mechaniczna (strzelby)

Przedmioty:
- Strzelba mechaniczna-parowa z zapasem amunicji
- Zbroja mechaniczna
- Gogle
- Młot
- Torba

Offline

 
  • Index
  •  » Dla graczy
  •  » "Moim okiem widziane" - czyli poradnik dobrego gracza
http://www.everold.pun.pl/viewtopic.php?id=240

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.lobzonka.pun.pl www.narutoiprzyjaciele.pun.pl www.hitplaneta.pun.pl www.shadow-of-lostendard.pun.pl www.zdobywcywieprzy.pun.pl